czwartek, 26 grudnia 2019

Jak zacząć, czyli wybór środowiska programistycznego

Większość Automatyków zadaje sobie to pytanie na początku przygody z programowaniem, czyli jak zacząć. Nawet jeśli nie jesteś Automatykiem, a chcesz spróbować swoich sił w programowaniu, zachęcam Cię do śledzenia tematów tego Bloga, w którym będę pokazywał podstawowe zagadnienia od konfiguracji sprzętu, programowanie i wizualizację po bardziej zaawansowane przykłady.



Jako środowisko programistyczne wybrałem produkt Austriackiej firmy B&R Automation Studio w wersji 4.1 Dlaczego akurat AS4.1 będzie bohaterem tematu ? Ponieważ jest to zintegrowany pakiet zawierający w sobie narzędzia pozwalające na:
- konfigurację sprzętu w bardzo wygodnym edytorze graficznym
- przyjazny edytor programu zgodny z normą IEC61131 (a dodatkowo otrzymujemy możliwość programowania w językach B&R Automation Basic, reACTION Diagram - dla bardzo szybkich procesów, ANSI C oraz przy zakupie licencji ANSI C++) łącznie 10 języków programowania
- zbiór konfiguracji projektu łączącej w sobie zdefiniowany sprzęt z częścią programową i wizualizacją
- konfigurator układów napędowych zarówno na silnikach servo jak i krokowych w tym edytor graficzny krzywek i przekładni elektronicznych
- Profiller służący do szczegółowej analizy zajętości procesora CPU
- Logger, w którym zbierane są wszystkie zdarzenia systemowe
- Trace - służący do wyświetlania wartości zmiennych na osi czasu (pomocne przy uruchamianiu oraz debugowaniu programu)
- Online Settings jako wygodna lista dostępnych sterowników PLC, do których możemy się podłączyć w fabryce po sieci Ethernet, RS232, modem lub nawet zdalnie

Od wersji Automation Studio 4.2 w górę producent udostępnia możliwość programowania w technologi mapp, która całkowicie zmienia podejście inżynierii wytwarzania oprogramowania do gotowych bloczków składanych w całość, co niesamowicie ułatwia i przyspiesza cały proces- zachęcam do zapoznania się dla bardziej ambitnych

Firma B&R w swoim portfolio posiada szeroką gamę komponentów automatyki i sterowania, od małych paneli HMI np. PowerPanelT30po panele z możliwością sterowania procesem oraz obsługą osi serwo np. AutomationPanel jak i również jednostki PLC z możliwością redundancji np. X20CP3586, komputery PC np. PC3100, systemy bezpieczeństwa, technikę napędową, systemy wizyjne itd.

Wyobraźmy sobie teraz, że mimo tak szerokiej gamy produktów, cały ten sprzęt mamy przyjemność programować w jednym środowisku AS, oraz co najważniejsze dla nas symulować za pomocą narzędzia ARsim - otwiera to szerokie możliwości edukacyjne, szczególnie dla hobbystów i amatorów, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup sterownika w celu dydaktycznym, a narzędzia programistyczne oraz symulatory innych producentów nie są w zasięgu przeciętnego Kowalskiego, chcącego rozpocząć swoją przygodę z światem automatyki.

W celu pobrania środowiska AS4.1 przechodzimy do zakładki DOWNLOADS, następnie z grupy produktów wybieramy Software, kolejno Automation Studio i Automation Studio 4.1 i pobieramy wersję z najwyższym UP (w moim przypadku jest to AS4.1.14.40)



Instalacja przebiega dość standardowo jak w tego typu programach, zostawiamy wszystko na domyślnym ustawieniu i prowadzeni przez kreator instalacji płynnie przechodzimy aż do komunikatu "Complete Installation" z doświadczenia podpowiem, że warto dokonać procesu instalacji na koncie z  uprawnieniami Administratora.


Na koniec warto wspomnieć, że w ofercie sprzętu serii X20, znajdziemy specjalną linię produktów oznaczonych małą literką "c" od coated - sprzęt posiada dodatkowe warstwy ochronne, pozwalające zapewnić ochronę przed trudnymi warunkami środowiskowymi (np. w łodziach podwodnych, przemyśle chemicznym, procesach o wysokim zapyleniu i dużej wilgotności)
Nie sposób wymienić tu całą dostępną ofertę produktów Austriackiego producenta - dla ciekawskich podlinkowałem kilka wybranych artykułów i zachęcam do odwiedzenia strony: https://www.br-automation.com/en/






2 komentarze:

  1. Pierwszy wpis na tym Blogu, brawo. Jeśli mamy wiedzę techniczną i mamy coś do powiedzenia to dzielmy się tym z innymi bo w ten sposób przyczyniamy się do rozwoju naszej Ojczyzny .

    Pozdrawiam
    PICmajster

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatne wskazówki i informacje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń