Omówię teraz najważniejsze zakładki i okna programu Automation Studio
1. Zakładka Logical View - w tym miejscu znajdują się programy, które stworzyliśmy bądź zaimportowaliśmy z innych projektów, zmienne globalne/lokalne, biblioteki funkcji i bloków funkcyjnych dostępne z Automation Studio jak i własne, utworzone na potrzeby projektu, wizualizacja, pliki parametryzacji silników servo, katalog Doc zawierający dokumentację projektu oraz pliki .dat zawierające zbiór wartości procesowych (w tym przypadku wykorzystano jako receptury)
2. Zakładka Configuration View - przede wszystkim służy do łączenia części programowej, ze sprzętem. Oznacza to tyle, że w jednym projekcie, jeśli wcześniej zdefiniowaliśmy sobie kilka konfiguracji, możemy łatwo przechodzić pomiędzy nimi, wybierając w danej chwili sprzętem jaki dysponujemy.
Przydać się to może przede wszystkim w trakcie uruchomień, kiedy nie mamy dokładnie sprzętu, jaki był przewidziany w projekcie (np. zamiast 7" panelu HMI 4PPC70 z sterownikiem, mamy sam sterownik PLC X20CP1585) a jak to zwykle bywa, czas nas goni i trzeba przeprowadzić wstępne testy IO na procesie. Wówczas bierzemy pod pachę wcześniej wymieniony sterownik, wizualizację możemy "wirtualnie" uruchomić również na tym sterowniku i połączyć się zdalne np. tabletem przez VNC.
Kolejnym przykładem z życia, jest możliwość łatwego zastąpienia sprzętu, posiadanym akurat na magazynie w przypadku awarii - to wszystko zyskujemy dzięki bardzo elastycznemu podejściu produktów B&R jakie daje nam system X20 i sieć PowerLink.
W tym miejscu, możemy także dokonać ustawień dotyczących zmiennych Permanentnych (czyli takich, które zachowują swoje wartości nawet po przeładowaniu całego programu do PLC) oraz widoczność zmiennych udostępnionych przez OPC UA (ale o tym później)
Ja wybrałem konfigurację PP500mcSim jako aktywną przez dwukrotne kliknięcie w jej nazwę (posłuży mi to w celu omówienia trzeciej, a zarazem ostatniej zakładki zawierającej sprzęt)
3. Zakładka Physical View - to właśnie tutaj konfigurujemy adres IP dla swojego sterownika, dodajemy moduły rozproszonych i/lub lokalnych wejść/wyjść, konfigurujemy osie Servo, dodajemy panel HMI
Wybierzmy zatem z górnego paska Open i System Designer, powinien ukazać się taki oto widok:
Od wersji Automation Studio 4.0 w górę został dodany graficzny interfejs konfiguracji sprzętowej. O zaletach graficznego konfiguratora w porównaniu do rozwijanej listy w poprzednich wersjach AS, chyba nie trzeba za bardzo się rozpisywać.
Przejdźmy teraz do uruchomienia projektu CoffeeMachine w symulatorze, wybieramy zatem ikonkę Activate Simulation:
I zgadzamy się otworzyć porty w zaporze systemu Windows, teraz tylko należy się upewnić, czy na pewno jesteśmy podłączeni do swojego symulatora, czy może przypadkiem podłączyliśmy się do któregoś z sterowników w swojej fabryce, w tym celu spoglądamy na dolny pasek statusowy AS i przy DAIP= powinien widnieć lokalny adres naszego komputera czyli 127.0.0.1 - jeśli tak jest, znaczy, że wszystko zostało poprawnie wykonane i połączeni jesteśmy z symulatorem.
Pasek statusu informuje nas także, o aktualnej wersji firmware sterownika (u mnie jest to G4.09) oraz aktualnym stanie pracy - u mnie jest to RUN
Należy wspomnieć, że symulator jest darmowy, ale ograniczony do pracy ciągłej maksymalnie dwóch godzin, jak wiemy długa praca przy komputerze nie jest wskazana i co 1-2h należy zrobić sobie krótką przerwę, a wyłączenie symulatora skutecznie nam o tym przypomni, zatem wracamy z krótkiego spaceru po fabryce, doglądając pracy urządzeń i restartujemy symulator, tak aby zapewnił nam kolejne dwie godziny ciągłej pracy. W tym celu z zasobnika systemu windows obok zegarka klikamy dwukrotnie na ikonkę przypominającą sygnalizację świetlną, otworzy się nam okienko ARsim Startup, klikamy Restart i zamykamy okno.
Wiemy już jak zmusić nasz symulator do "ciągłej"pracy, teraz spróbujmy uruchomić projekt CoffeeMachine w naszym środowisku. Zapewne się domyślasz, że mając sterownik PLC na biurku, wystarczyło by wgrać projekt do sterownika i gotowe, a co w przypadku symulacji ? Praktycznie nic się nie zmienia - symulator, mówiąc w skrócie traktuje nasz komputer jako sterownik, więc wystarczy wysłanie projektu na nasz symulator i gotowe. Poniżej wymieniłem kilka możliwości wysłania projektu:
a) poprzez Create Compact Flash - zalecane przy "czystych" nowo zakupionych, dopiero co wyjętych z pudełka urządzeniach, bądź w przypadku znaczącej zmiany konfiguracji (np. wgranie projektu z innej maszyny, gdzie znacząco różni się sprzęt, adres IP sterownika, biblioteki, funkcjonalność itd).
b) używając przycisku Transfer - zalecany kiedy pracujemy nad projektem i chcemy wgrać zmianę, którą właśnie wprowadziliśmy w kodzie.
c) za pomocą Generate Transfer List - przydaje się, jeśli nie chcemy udostępniać kodu źródłowego osobie "trzeciej"
Jako, że jeszcze nic nie uruchamialiśmy na symulatorze, wybieramy Tools i Create Compact Flash, projekt powinien skompilować się bez błędów i po chwili dostaniemy okno z informacją o strukturze ARsim klikamy Create i po chwili powinniśmy dostać potwierdzenie wykonania operacji, klikamy OK. Na dolnym pasku statusowym powinniśmy widzieć stan pracy symulatora jako RUN oraz nazwę 5PPCP.US15-01 a przy niej zielone światło na "sygnalizacji świetlnej" jeśli tak jest, oznacza to, że nasz program się wykonuje na ARsim w sposób prawidłowy.
Symulator ARsim to dość rozbudowane narzędzie, dające możliwość symulacji i testowania nie tylko programu PLC, ale też wizualizacji jak i również układów napędowych. Celowo wybrałem na początek projekt CoffeeMachine w celu zaprezentowania możliwości AS aby nie tracić czasu na tworzenie programu od podstaw - tu głównie dla niecierpliwych czytelników.
Jak pamiętamy, nasz symulator pracuje na lokalnym adresie IP: 127.0.0.1 potrzebujemy klienta VNC (ja używam dość popularnego programu Ultra VNC Viewer 1.0.8.2) następnie należy wpisać adres IP, z którym chcemy się połączyć i klikamy Connect
Ukaże nam się strona startowa wizualizacji projektu CoffeeMachine
W między czasie kawa się zaparza, a my wracamy do pracy z Automation Studio, przechodzimy do zakładki LogicalView i klikamy dwukrotnie w mainlogic, który został napisany w języku CFC, otwiera się edytor, za pomocą którego możemy edytować program, ale też na bieżąco obserwować wartości zmiennych, w tym celu za pomocą skrótu CTR+M przełączamy się w tryb monitora, co powinno wywołać otwarcie dodatkowego okna Watch z prawej strony. W celu dodania zmiennych do podglądu, klikamy prawym klawiszem w pole tego okna i wybieramy Insert Variable...
Pojawi się okno z wyborem zmiennych możliwych do dodania. Na początek wybierzmy gMainLogic a następnie kliknijmy Add
Teraz możemy przeglądać wartości zmiennych w oknie Watch, które są na bieżąco odczytywanie z symulatora ARsim.
Pomocne informacje i wskazówki
OdpowiedzUsuń